Koindolu

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Paralar
 4. »
 5. Majör Coin Nedir? Majör Coinler Listesi 2022

Majör Coin Nedir? Majör Coinler Listesi 2022

Berkay Kılınç Berkay Kılınç -
13 0
major coin nedir

2009 yılında majör coin birimlerinin popüler olması ile birçok kripto para birimi yüksek değerlere ulaşarak kripto para yatırımcılarının ciddi kar elde etmesini sağladı. Majör coinler piyasada en çok işlem gören ve alım satım oranları en yüksek olan kripto para birimlerine Majör coinler denilmektedir. Majör coinler listesi 2022 birçok kripto para birimi bu grup içerisinde bulunmaktadır. Şu anda aktif olarak piyasada birçok kripto para bulunmaktadır. Majör coinler dünya çapında piyasada en çok işlem gören kripto para birimleridir ve birçok yatırımcısı bulunmaktadır.

Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para birimi bulunmakta. Bitcoin bu kripto paralar arasında en çok öne çıkan sanal paralardan. Bitcoin 2009 yılında ortaya çıkmıştır. Piyasaya sunulduktan sonra büyük bir değer kazanmıştır. Bitcoin Majör coinler arasında yer almaktadır. Majör coinler diğer kripto para birimleri gibi kriptografi işlemlerini kullanarak işlemleri doğrulamakta ve yatımcıları için güvence altına alan sanal para birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Piyasada en yüksek alım ve satım oranlarına sahip olan kripto para birimleri Majör coinler arasında yer almaktadır ve giderek daha popüler bir hale gelmektedirler. Kripto para birimleri yakın zamanda yatırımcılar en çok kar indeksi sağlayan para birimlerinden. Yeni bir yatırım yapmak isteyenlerin en uğradığı kar yollarından.

Majör Coin Nedir?

Majör coin yukarıda bahsettiğimiz gibi kripto para piyasasında en çok alım ve satım işlemi yapılan kripto paralardır. İşlem hacmi olarak en büyük olanlara piyasada Majör sanal para birimleri denilmektedir. Bitcoin, XRP, Cardano, Polkadot, Binance Coin majör coinler arasında yer almaktadır. Kripto para birimleri hızlı yükseliş ve düşüş sağlayabilecek paralardır. Bu yüzden sanal para birimlerinin ince detaylarının öğrenilmesi gerekmektedir.

Ethereum ETH bitcoinin alternatifi olan kripto para birimidir. 2014 yılında piyasaya sürülmüştür. Ether bitcoinden sonra piyasadaki en büyük ikinci büyük kripto para birimidir. Ether içinde uygulamalar geliştirmek ve çalıştırmak isteyen geliştiriciler için kurulmuştur. 2021 Ocak ayının içerisinde Bitcoin büyüklüğünün %19 büyüklüğünde olduğu açıklanmıştır. Ethereum amacı her şeyi merkezden uzaklaştırmak güvenli hale getirmek ticaret yapmak için kullanabilir hale gelmesi. 2016 yılında yapılan bir saldırı sonucunda Ethereum 2’ye ayrılmıştır. ETH ve ETC olarak ayrılmıştır. Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin’dir. ETH blockchain ağı temelinde çalışmaktadır. Merkezi olmayan dağıtılmış bir genel defterdir.

Cordano ADA majör kripto birimleri arasındadır. Cardano matematikçiler kriptografi uzmanları tarafından araştırmaya dayalı bir şekilde kurulmuş önemli bir sanal birimidir. Cordano ETH benzer bir şekilde merkezi olmayan finansal ürünler oluşturarak dünyanın finansal işletim sistemi olmayı amaçlanarak kurulmuştur. Cardano majör coinler arasında en çok alım ve satım yapılan kripto para birimleri arasındadır.

Majör Coinler Listesi 

Kripto para piyasasında birçok sanal para birimi bulunmaktadır. Majör coinler en çok işlem hacmine sahip kripto paralara denilmektedir. Majör coinlerin listesi aşağıdaki gibidir;

 • Binance Coin
 • Tether
 • Bitcoin
 • Cardano
 • XRP
 • Dogecoin
 • Solana
 • Binance USD
 • Litecoin
 • Chainlink
 • Uniswap
 • USD coin
 • Polkadot

 

Şu anda kripto para piyasasında birçok kripto para birimi bulunmaktadır. Büyük piyasa değerlerine sahip sanal para birimleri yukarıdaki kripto para birimleridir.

Bitcoin yükseliş trendini sürdüren kripto para birimidir. Bitcoin sanal para birimi kripto para piyasasında pastanın büyük kısmını oluşturmaktadır. Bitcoin piyasa değeri güncel olarak 41156.73 USD’dir.

Ethereum yakın zamanda önemli bir yükseliş yakalamıştır. 2021 yılında 3,170,23 dolara kadar ulaşmıştır. ETH şu anda dolar seviyesinde ilerlemektedir. ETH kripto para birimleri arasında Bitcoin arkasından gelen kripto para birimidir. Kripto para birimleri hızlı düşüş ya da yükseliş yaşayabilmektedir. Bu yüzden kripto para yatırımcıların herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce yatırım yapacakları sanal para birimini iyi bir şekilde araştırmaları gerekmektedir. Majör kripto para birimlerinin birkaçı doymuş kripto para birimleridir. Yeni çıkan kripto para birimleri gibi yüksek kar getirme şansları biraz daha az gözükmektedir.

XRP kripto para birimi bağımsız sunucular tarafından doğrulanmaktadır ve güvenli kripto para birimleri arasındadır. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin ardından blockchain üzerine kurulmamış bir kripto para birimidir. Majör kripto para birimleri arasında yer almaktadır.

Majör Coin Fiyatları

Majör sanal paraların fiyatları değişiklik göstermektedir. Majör kripto para birileri en yüksek işlem hacmine sahip kripto para birimleridir. Birçok önemli kripto para birimi majör coinler arasında bulunmaktadır.

 • Bitcoin 39,701,98 USD
 • AVAX 67,29 USD
 • BNB 371,46
 • Solana 80,24
 • Litecoin 105,63
 • XRP 0,79
 • BCH 289,21

 

Yukarıdaki majör kripto para birimlerinin değerleri anlık olarak değişim göstermektedir. Kripto para birimleri her an değişim yaşayabilen sanal para birimleridir. Majör kripto para birimleri en çok işlem yapılan kripto para birimleridir. Söz konusu kripto para birimlerinin güncel değerlerini öğrenmek için 24 saatlik güncel piyasa değerlerine yatırımcıların bakması gerekmektedir. Bitcoin majör kripto para birimlerinin lider kripto parasıdır. Bitcoin’de yaşanan herhangi bir düşüş ya da yükseliş diğer kripto birimleri etkilemektedir. Piyasa değeri fazla olan ve dünya genelinde en fazla işlem gören kripto para birimlerinde herhangi hareket piyasadaki bazı sanal para birimlerini etkilemektedir. Kripto para piyasasına liderlik yapan majör kripto para birimleri gittikçe dünyada popüler bir hale gelmektedir.

İlgili Yazılar